Dziś jest: 22-08-2019, imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda
zdjęcie tytułowe (1).jpeg
Szukaj na stronie

Kontakt z nami:
tel./fax: 77/ 453 60 09
tel.: 504 850 668
tel.: 662 211 225
Konsultant on-line:

Dokumentacja pracownicza i inne nowości w prawie pracy

Termin szkolenia
10 październik 2019 r. - godz. 9.00
Cena za osobę: 375,-zł netto*/461,25,-brutto
Opole - siedziba ISEP, ul. Ozimska 48  (II piętro sala 60)
tel. 77/453 60 09, 504 850 668, 662 211 225

Wypełnij formularz zgłoszeniowy>>

Cel szkolenia
Rok 2019 to czas bardzo dużych zmian związanych z prowadzeniem akt osobowych pracowników. Zmiany te wynikają z wejściem w życie nowej ustawy pozwalającej na elektronizację dokumentów, z dostosowania przepisów polskich do RODO oraz z wprowadzenia nowego rozporządzenia o aktach osobowych.

Adresaci szkolenia
Szkolenie jest skierowane do pracodawców oraz pracowników działów kadr i hr, a także kadry kierowniczej.

Program szkolenia

 1. Obowiązek i podstawy prawne prowadzenia dokumentacji pracowniczej.

  • Podział dokumentacji pracowniczej.
  • Podmioty zobowiązane do prowadzenia dokumentacji pracowniczej.
  • Założenie dokumentacji zatrudnienia wykonawców cywilnych.
  • Omówienie zmian w zakresie obowiązku tworzenia regulaminów pracy i wynagradzania oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚŚ ) wprowadzonych w życie w 2017 - 2018 roku

 2. Najważniejsze zasady prowadzenia akt osobowych pracowników.

  • Część A akt osobowych - Dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy.
  • Część B akt osobowych - dokumenty dotyczące trwającego stosunku pracy
  • Cześć C akt osobowych – dokumenty dotyczące nałożenia kary porządkowej.
  • Cześć D akt osobowych – dokumenty dotyczące ustania zatrudnienia.

 3. Nowe zasady prowadzenia i archiwizowania dokumentacji pracowniczej na podstawie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją

  • Skrócenie okresu przechowywania akt osobowych do 10 lat. Dla kogo obowiązkowo, dla kogo fakultatywnie?
  • Możliwość prowadzenia akt osobowych w formie elektronicznej.
  • przechowywanie dokumentacji pracowniczej: przechowywanie dokumentacji pracowniczej w przypadku ponownego zatrudnienia tego samego pracownika
  • Akta osobowe przy przejęciu zakładu pracy lub jego części.
  • zniszczenie dokumentacji pracowniczej – dopuszczalność i tryb
  • tryb i zasady wydawania dokumentacji pracowniczej pracownikowi, byłemu pracownikowi lub członkom jego rodziny
  • odpowiedzialność karna i wykroczeniowa związana z nieprowadzeniem bądź nieprzechowywaniem dokumentacji pracowniczej
  • Którzy płatnicy będą składać do ZUS dodatkowe raporty informacyjne
  • Zasada bezgotówkowego sposobu wypłaty wynagrodzenia za pracę.

 4. RODO – najnowsze zmiany w zakresie danych osobowych i ich wpływ na procesy rekrutacyjne i kadrowe

  • Zmiany w systemie ochrony danych osobowych
  • Zasady postępowania z CV dostarczanymi przez kandydatów do pracy
  • Dopuszczalność pobierania zaświadczeń o niekaralności
  • Pytania zakazane w procesie rekrutacji
  • Referencje i zdjęcia kandydatów i pracowników
  • zasady zbierania i przetwarzania dokumentacji pracowniczej
  • Obowiązki pracodawcy w zakresie RODO
  • RODO – a ZFŚS

 5. Dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy.

  • Kwestionariusz osobowy dla kandydata do pracy i pracownika – porównanie.
  • Przedwstępna umowa o pracę.
  • Skierowanie kandydata do pracy na wstępne badania lekarskie.
  • Orzeczenie lekarskie. Kiedy można honorować stare zaświadczenie lekarskie?
  • Świadectwa pracy z poprzednich zakładów pracy.
  • Świadectwa szkolne i inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje

 6. Dokumenty dotyczące trwającego stosunku pracy

  • Umowa o pracę lub jej pisemne potwierdzenie oraz zmiana warunków zatrudnienia.
  • Dokumenty związane z bezpieczeństwem i higieną pracy
  • Dokumenty odnoszące się do powierzenia pracownikowi mienia z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się.
  • Dokumenty związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych zatrudnionego.
  • Dokumenty przyznające pracownikowi nagrody, wyróżnienia lub udzielające mu kary porządkowej.
  • Dokumenty związane ze szczególnymi uprawnieniami pracowniczymi wynikającymi z rodzicielstwa. Dokumenty obowiązkowe i fakultatywne

 7. Dokumenty dotyczące ustania zatrudnienia

  • Nowe reguły wydawania świadectwa pracy.
  • Treść świadectwa pracy od dnia 01.06.2017r.
  • sprostowanie świadectwa pracy (odmowa sprostowania w formie elektronicznej od 01.01.2017 r.
  • kto jest uprawniony do podpisania świadectwa pracy
  • obowiązkowa informacja wydawana pracownikowi wraz ze świadectwem pracy po ustaniu stosunku pracy – zakres informacji, wzór
  • umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy – kluczowe zapisy umowy
  • potwierdzenie dokonania czynności związanych z zajęciem wynagrodzenia za pracę w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym
  • orzeczenie lekarskie wydane w związku z przeprowadzonymi badaniami okresowymi po rozwiązaniu stosunku pracy

 8. Sporządzanie informacji o warunkach zatrudnienia

  • Treść, zmiana, terminy

 9. Pozostałe dokumenty związane z zatrudnieniem

  • Dokumentacja chorób zawodowych i wypadków przy pracy oraz świadczeń z tym związanych.
  • Dokumentacja czasu pracy (np. ewidencja czasu pracy, lista obecności i inne formy rejestracji obecności).
  • Dokumentacja płacowa (np. imienna lista wynagrodzenia, zgoda na przekazywanie wynagrodzenia na konto bankowe pracownika, zgoda na dokonywanie dobrowolnych potrąceń).
  • Dokumentacja wykorzystania urlopów wypoczynkowych i zwolnień od pracy.
  • Zasady prowadzenia kart przydziału odzieży i obuwia roboczego

10. Przechowywanie dokumentacji pracowniczej i ochrona danych osobowych w świetle przepisów RODO

  • Miejsce i warunki przechowywania dokumentacji pracowniczej.
  • Upoważnienia dla osób przetwarzających dane osobowe oraz ewidencja tych osób
  • Obowiązki w razie przekazania prowadzenia dokumentacji pracowniczej i płacowej do biura rachunkowego.

      11. Dokumentacja pracownicza w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy

Prowadzący
Daniel Pałyga -  Były Inspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Opolu. Wieloletni trener, który przeprowadził ponad 2000 godzin szkoleń. Specjalista z zakresu prawa pracy, legalności zatrudnienia oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Od 1997 związany z szeroko pojętym zarządzaniem ludźmi. Posiada doświadczenie z zakresu stosowania i interpretacji dokonywanych przez organy państwowe oraz najlepszych praktyk stosowanych przez podmioty prywatne.

Forma szkolenia i materiały szkoleniowe

  • Szkolenie realizowane jest w formie wykładów uzupełnianych praktycznymi przykładami dotyczącymi interpretacji  przepisów Kodeksu Pracy.
  • W czasie zajęć wykorzystywane są autorskie materiały dydaktyczne przygotowane przez wykładowcę oraz akty prawne i wzory dokumentów źródłowych.
  • Po zakończonym szkoleniu uczestnicy wypełnią ankiety ewaluacyjne mierzące efekty i jakość realizacji szkolenia.

Czas trwania szkolenia
7 godzin lekcyjnych (godzina lekcyjna to 45 minut) plus przerwy.

Warunek otrzymania zaświadczenia
Formą zaliczenia szkolenia jest obecność na zajęciach szkoleniowych potwierdzona w liście obecności, na podstawie której słuchacz otrzymuje zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.

Warunki uczestnictwa w szkoleniu:

  • Odpłatność za udział jednej osoby w szkoleniu wynosi 375,-zł netto
  • Podana cena jest ceną netto i należy do niej doliczyć 23% podatku VAT (cena brutto odpowiednio: 461,25,-zł od osoby).
  • W przypadku szkoleń sfinansowanych w co najmniej 70% ze środków publicznych do ceny nie doliczamy podatku VAT. W tym celu prosimy o przesłanie do nas wypełnionego oświadczenia, które jest do pobrania tutaj.
  • Należność za szkolenie płatne na podstawie faktury na nasze konto w IDEA BANK  o nr 35 1950 0001 2006 0389 9519 0002.
  • Nieobecność zgłoszonego uczestnika w szkoleniu nie zwalnia od zapłaty pełnej kwoty należności.
  • Ramowy regulamin świadczenia usług szkoleniowych ISEP jest dostępny w zakładce „Formularze i regulaminy”
  • Uczestnicy otrzymają faktury w dniu szkolenia.
  • Cena obejmuje: wykłady, materiały szkoleniowe i poczęstunek.