Praktyczne aspekty rozliczania podatku dochodowego osób fizycznych osiągających dochody z zagranicy
Termin szkolenia
28 styczeń 2021 r. - godz. 9.00 - szkolenie online !
Cena: 350,-zł netto/os.*/430,50,-zł brutto
tel. 77/453 60 09, 504 850 668, 662 211 225
e-mail:
Wypełnij formularz zgłoszeniowy>>
Instrukcja rejestracji na szkolenie online>>
Koniec roku i początek nowego to czas podatkowych podsumowań i rozliczeń z fiskusem. Jednym z bardziej problematycznych obszarów są rozliczenia dochodów zagranicznych - prawidłowe ustalenie podatku w przypadku tych dochodów wymaga bowiem nie tylko znajomości polskich przepisów ale także umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dodatkowe obawy wśród osób pracujących za granicą rodzi planowana od 2021 r. likwidacja ulgi abolicyjnej (w praktyce ulga ma pozostać bardzo mocno "okrojona"). Wątpliwości i obawy budzi też Konwencja MLI, która "hurtowo" zmieniła wiele umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatnicy planujący wyprowadzkę z Polski i zmianę rezydencji podatkowej muszą pamiętać o "exit tax" - czyli podatku od niezrealizowanych zysków dla osób zmieniających rezydencję podatkową.
Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest przedstawienie obowiązujących przepisów i planowanych zmian w zakresie opodatkowania dochodów zagranicznych. Przedstawione zostaną zasady opodatkowania poszczególnych kategorii dochodów oraz metody unikania podwójnego opodatkowania. Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności rozliczania dochodów z kilku krajów, przy zastosowaniu różnych metod unikania podwójnego opodatkowania, nauczą się prawidłowego sporządzenia zeznań dla osób osiągających dochody z kilku krajów.
Adresaci szkolenia:
Adresatami szkolenia są osoby dokonujące rozliczeń w zakresie pobierania i odprowadzania podatku od dochodów zagranicznych, pracownicy działów kadr odpowiedzialni za rozliczenia pracowników wyjeżdżających za granicę (podróż służbowa i oddelegowanie); osoby odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie i podatkowe rozliczanie zakładu (oddziału); pracownicy i właściciele biur rachunkowych, doradcy podatkowi, osoby uzyskujące dochody z zagranicy.
Przedmiot szkolenia:
- wyjaśnienie zasad opodatkowania dochodów zagranicznych w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych
- Konwencja MLI - w jaki sposób zmieni zasady opodatkowania dochodów zagranicznych
- praktyczne poznanie metod unikania podwójnego opodatkowania
- wyjaśnienie zasad opodatkowania dochodów z wielu krajów, szczególnie przy zastosowaniu różnych metod unikania podwójnego opodatkowania
- omówienie zasad na jakich rozliczają się osoby osiągające dochody zagraniczne
- exit tax - jak się przed nim bronić
Program szkolenia:
- Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - podstawowe definicje i ich interpretacja
- Modelowa Konwencja OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku
- miejsce zamieszkania lub siedziba w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania i Konwencji Modelowej OECD
- znaczenie certyfikatów rezydencji
- Metody unikania podwójnego opodatkowania
- metoda wyłączenia z progresją (odliczenia)
- metoda proporcjonalnego zaliczenia (odliczenia)
- "ulga abolicyjna" - likwidacja od 2021
- Konwencja MLI - w jaki sposób zmieni zasady opodatkowania?
- Opodatkowanie dochodów osób fizycznych
- dochody z pracy najemnej
- ustalenie kraju źródła dochodów
- zasady obliczania okresów pobytu za granicą, pojęcie pracodawcy w umowach
- opodatkowanie marynarzy
- wolny zawód
- członkowie rad nadzorczych
- artyści i sportowcy
- pracownicy państwowi
- emerytury
- Exit tax - nowy podatek obowiązujący od 2019 r.
- Definicje
- Zasady opodatkowania
- Obowiązki podatników, stawki, terminy płatności
- Sesja pytań i odpowiedzi on-line
Wykładowca:
Mariusz Makowski - doradca podatkowy, trener, wykładowca akademicki, ekspert w zakresie opodatkowania dochodów osiąganych przez Polaków za granicą oraz przez cudzoziemców w Polsce. Publikuje artykuły na temat opodatkowania dochodów zagranicznych w serwisie podatki.biz, w miesięczniku "Ekspert Księgowy". Jest m. in. autorem książek: "Exit tax" (Infor 2019), "Ceny transferowe. Nowa dokumentacja w 2019 r." (Infor 2019), "Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach w 2018 r." (Infor 2018), "Ceny transferowe. Dokumentacja w 2018 r." (Infor 2018), "Zatrudnianie cudzoziemców - rewolucyjne zmiany, Poradnik Gazety Prawnej 9/17" (Infor 2017), "Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych za granicą. Ujęcie praktyczne" (Difin, 2008). Prowadził szkolenia dla Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Telewizji Polskiej, Unilever, Deloitte, Polimex - Mostostal i in. Dla portalu podatki.biz realizuje szkolenia z tematyki opodatkowania dochodów zagranicznych (m.in. Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych za granicą, Delegowanie pracowników za granicę, Zatrudnianie pracowników z zagranicy, Prowadzenie działalności gospodarczej za granicą).
Forma realizacji szkolenia i materiały szkoleniowe:
- Szkolenie realizowane jest w formie wykładu online poparte przykładami z życia gospodarczego w trakcie którego omawiane będą najistotniejsze zmiany w przepisach.
- Stosowane są metody i techniki nauczania skoncentrowane na praktycznych aspektach rozwiązywania problemów.
- Autorskie materiały szkoleniowe zostaną przesłane wszystkim zgłoszonym uczestnikom (po dokonaniu płatności) dzień wcześniej na wskazany w zgłoszeniu adres e-mail.
- Po zakończonym szkoleniu uczestnicy oceniają szkolenie poprzez pozostawienie opinii w formie komentarzy online, które pozwolą nam podsumować efekty i jakość realizacji szkolenia.
Warunek otrzymania zaświadczenia:
Formą zaliczenia szkolenia jest uczestnictwo w wykładzie online na podstawie którego słuchacz otrzyma zaświadczenie
Warunki uczestnictwa oraz forma zgłoszenia na szkolenie:
- Odpłatność za udział jednej osoby w szkoleniu online wynosi 350,-zł netto
- Podana cena jest ceną netto i należy do niej doliczyć 23% podatku VAT (cena brutto odpowiednio:430,50,-zł od osoby).
- W przypadku szkoleń sfinansowanych w co najmniej 70% ze środków publicznych do ceny nie doliczamy podatku VAT. W tym celu prosimy o przesłanie do nas wypełnionego oświadczenia, które jest do pobrania tutaj.
Po dokonaniu zgłoszenia poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy otrzymujecie Państwo pro formę na podstawie, której należy dokonać płatności na nasze konto w IDEA BANK o nr 35 1950 0001 2006 0389 9519 0002. Następnie dokonamy rejestracji wszystkich zdeklarowanych uczestników szkolenia na platformę ClickMeeting z której korzystać będziecie Państwo w trakcie wykładu a to pozwoli nam utworzyć grupę szkoleniową online którą zaprosimy poprzez wysłanie do każdego uczestnika zaproszenia na podany przez Państwa wcześniej e-mail . Otrzymana wiadomość będzie zawierała dostęp do tzw. pokoju szkoleń w którym będzie czekał na Państwa w dniu szkolenia wykładowca.
- Ramowy regulamin świadczenia usług szkoleniowych ISEP jest dostępny w zakładce „Formularze i regulaminy”
Dodatkowe informacje:
- tel. 774536009 faks. 775453457, e-mail:
- zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz zgłoszeniowy online, e-mail lub faks.
- Wypełnij formularz zgłoszeniowy>>
Instrukcja rejestracji na szkolenie online>>